top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

DİYETİSYEN HİLAL TEKİN'DEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİREN 5 ALTIN KURAL.

DİYETİSYEN HİLAL TEKİN'DEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİREN 5 ALTIN KURAL.Vücut sağlığı açısından her zaman büyük önem taşısa da özellikle pandemi döneminde hayati değer taşıdığını fark ettiğimiz "bağışıklık sistemini" kuvvetlendirmeye başlamak 5 altın kurala dayanıyor.


Diyetisyen Hilal Tekin, bağışıklığın korunmasının önceliğinin immün sistemin güçlendirilmesinden geçtiğine.Tekin, "İmmün sistem bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir. Kısacası vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede yediklerimizin ve içtiklerimizin rolü yadsınamaz derecede büyüktür" dedi.


Neredeyse tüm dünya bağışıklığın nasıl korunacağına dair yeni öneriler ararken Diyetisyen Hilal Tekin'e göre bunun sağlanmasının 5 altın kuralı var.


Hilal Tekin bu 5 altın kuralı şöyle sıralıyor:


● C vitamini... Suda eriyen vitaminlerden olan c vitamini enfeksiyon ve antioksidan etkenidir. C vitamininden zengin olan besinlere bakacak olursak; turunçgiller (portakal,mandalina gibi) , maydanoz, limon , patates kabuğu, ananas,brokoli ve karnabahar gibi besinler ön plandadır. En dayanıksız vitaminlerden olan C vitaminini taze tüketmek oldukça önemli. Günlük alınması gereken C vitamini miktarı ise 90 mg/gün.

● Omega-3... Bağışıklık sistemindeki rolü düzenleme ve destekleme olan omega-3'ün besinlerde bulunan en önemli kaynakları ise; somon, sardalya, uskumru, ringa gibi balıklardır, Bitkisel kaynaklarda bulunan omega-3 'lere bakacak olursak; soya fasulyesi,lahana ,semizotu,ıspanak ve ceviz gibi besinler ön plandadır. Haftada 2 öğün 150-200 gram balık yemek omega-3 alımı için yeterlidir.

● Çinko... Güçlü bağışıklık için gerekli olan eser elementtir. Besinlerde bulunan en önemli çinko kaynakları; kırmızı et, kuruyemişler, balık ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleridir. Günlük alınması gereken çinko miktarı kadınlarda 8 mg , erkeklerde 11 mg şeklindedir.

● Probiyotikler... Bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilemiz yani probiyotikler güçlü bağışıklık için en önemli maddelerden biridir. En iyi probiyotik kaynaklarına bakacak olursak; yoğurt,peynir,tarhana,turşu,elma sirkesi gibi besinlerdir.

● Besinlerin haricinde uyku düzenimiz de bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli. Sağlıklı bir bağışıklık için yetişkin bireylerin günde 7-8 saat uykuya özen göstermesi gerekmektedir. 

0 yorum

Comments


bottom of page