top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

Gözenek Nedir? Genişlemiş Gözenek Neden Olur?

Gözenek Nedir? Genişlemiş Gözenek Neden Olur?Genişlemiş gözenekler, cilt sağlığı ve görünümü açısından önemli bir sorundur. Gözenek görünümünün oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Ancak neden her ne olursa olsun, gözenekleri sıkılaştırma ve arındırma etkisine sahip cilt bakım ürünleri bu sorunu gidermeye yardımcı olabilir. Gözenek küçültücü ve sıkılaştırıcı ürünlerin dikkatle seçilmesi ve düzenli olarak uygulanması da büyük önem taşır.


Gözenekler, cildin nefes almasını ve yenilenmesini sağlar. Gözeneklerin genişlemesi ve büyümesinin genetik, çevresel veya dönemsel birçok etkisi olabilir. Ancak bu sorunun temel nedenlerinden biri, yetersiz ya da yanlış uygulanan cilt bakım rutinidir. Cildinizde gün boyu sebum, yağ ve kir kalıntıları birikir. Cilt günde iki kez derinlemesine temizlenmediğinde ve arındırılmadığında, bu kalıntılar gözeneklerde birikir. Tıkanan gözenekler giderek genişler ve büyür. Bir noktadan sonra gözeneklerin boyutu, ciltte gözle görülür bir değişim yaşar

Gözenekleri sıkılaştırmanın ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmanın temel yolu, cilt temizliğine ve bakımına maksimum özen göstermektir.


Cildin her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez yüz temizleme ürünleri kullanılarak arındırılması, günlük bakım rutininin ise maske ve peeling gibi ürünlerle desteklenmesi gerekir.

Güneşin zararlı ışınlarına korumasız şekilde maruz kalmak da cildin doğal yapısını bozan ve gözenek görünümüne neden olan unsurlardan biridir. Bu nedenle güneş koruyucu ürünlerin kullanımına her mevsim dikkat edilmesi büyük önem taşır.

Gözenek görünümü, özellikle karma ve yağlı ciltlere sahip kişilerde daha sık görülür. Çünkü bu cilt tipleri, hâlihazırda dengesiz yağ ve sebum üretimi yapar. Cildi doğal yağ ve nem dengesine kavuşturmak için beslenme düzenine ve su tüketimine dikkat edilmelidir.

Antioksidan etkili besinler ve günde 2,5-3 litre su tüketmek, cildin sebum üretimini kontrol altına almak ve gözenek görünümüyle mücadele etmek açısından çok önemlidir.


Gözenek görünümünü gidermek için, kullanılan tüm makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünlerinin cilt yapısına uygun şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir.

Ciltteki ölü hücreler belirli aralıklarla temizlenmeli, yüzdeki kan dolaşımı ve hücre yenilenmesi süreci sağlıklı yollarla hızlandırılmalıdır.

Havlu, makyaj fırçası, yastık kılıfı gibi yüze doğrudan temas eden tüm nesnelerin temizliğine dikkat edilmelidir.


SONGÜL GÜNEY

0 yorum

Comments


bottom of page