top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

Gümüş: “Türküler benim için çok şey ifade ediyor”2018 yılında İBER Müzikten Yalnızım adlı teklisi ile sevenleriyle buluşan Yaşar Gümüş, türküler bizim özümüz ve nesile nesile aktarılmalı diyor.

Türk Halk Müziğinin değerli seslerinden Yaşar Gümüş’le türküler ve öğretmenlik üstüne kısa bir söyleşi geçekleştirdik.

Yaşar Gümüş kimdir?

1979 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Zeytinliova kasabasında dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi kasabada, lise öğrenimimi Akhisar’da tamamladım. Bolu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği mezunuyum. Cizre ve İstanbul’da olmak üzere öğretmenlik mesleğimi 9 yıldır sürdürmekteyim. Bunun dışında 20 yıldır Türkiye’nin birçok yerinde ve yurt dışında sahne almaktayım. Söz ve müziği kendime ait olan 100’e yakın bestem “Tek Kişilik Aşk” adında bir albüm çalışmam ve “Gümüş Kalem “adında şiir kitabım var. 2015 yılında Güvercin Müzikten çıkan “Tek Kişilik Aşk” albümümde iki eserime kliplendirdik. 2018 yılında da İBER Müzikten “Yalnızım” adlı single çalışmam çıktı. İstanbul’da ikamet etmekte ve öğretmenlik yapmaktayım. Bağlama ve keman çalmayı severim, ayrıca motosiklet tutkunu biri olarak fotoğraf çekmek ve kitap okumak vazgeçilmezlerim arasındadır.

Türküler sizin için en ifade ediyor

Türküler benim için çok şey ifade ediyor. Türkülerin içinde Anadolu insanının yaşadığı acılar, mutluluklar, özlemler, hasretlikler gizli. Türkülerimiz bugün ki Yaşar Gümüş’ün benliğinin şekillenmesinde önemli rol oynadı ve hala da bu önemli rol devam ediyor. Anadolu’nun her yöresinden türküler söylüyorum ve söyledikçe yakından tanıma fırsatı buluyorum güzel ülkemizin güzel kültürlerini. Korkmadan ve bıkmadan türkü söylemeye devam ediyorum. Konser programlarım devam ediyor. İnşallah sevenlerimle festival ve kültür merkezlerinde de buluşma fırsatım olur.

Sanatçılığınız yanında eğitmen kimliğinizde var. Bu konu hakkında kısaca düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Az önce de belirttiğim gibi 20 yıldır sahnelerdeyim. Yani hem alaylı hem mektepliyim. Gençlere, çocuklara bağlama çalıp türkü söylemeyi, şiir okumayı seviyorum. Müzik ve şiir nasıl ki benim hayatıma dokunduysa, istiyorum ki gençlerimizin de hayatına dokunsun. Zihinlerinde, yaşamaya dair yeni pencereler açılsın. Öğretmenlik gibi kutsal bir görevi ve öğrencilerimi seviyorum. Öğrencilerime derste bazen hayalleri için yapmaları gerekenleri anlatıyorum. Mesleğimiz çok zor bir o kadar da kıymetli. Çünkü insan yetiştiriyoruz. Onlara daha fazla ne katabilirim diye çalışmalar yapıyorum. Öğrencilerim benim en değerli hazinem.

Son olarak Ant Media okuyucularına mesajınız

Türkü dinlemekten ve söylemekten vazgeçmesinler. Şiirler yoldaşları türküler sırdaşları olsun. Tüm okuyuculara sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Röportaj;Özlem Sahra Akpınar

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page