top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

KADINI ERKEĞİ YOK BU İŞİN, MERT OLACAKSIN BU HAYATTA!

Köşe yazısı: Aslı Sarı


Atasözlerimiz hayatın her anında bize yol gösteren, yaşadıklarımızı sanki önceden bilirmişçesine tanımlayan, kısa ama etkili sözlerdir. Bunlardan birisi olan “Keskin sirke küpüne zarar” sözü de aslında sirkenin has olanının kendi küpünü dahi eritecek kadar keskinlikte olduğunu ama arka planında hırsla, öfkeyle hareket eden birinin davranışından dolayı en büyük zararı yine kendisinin göreceğini anlatıyor. Hazımsız, düzenbaz, korkak, günü kurtarmak için yaşayan, boş beleş bir hayatı olan, yalancı, kurnaz gibi geçinen özünde hiçbir vasfı olmayan dostluğuna güven olmayan el gördücük insanlar çok vardır eminim çevrenizde. Bu tip insanlar yüzünüze

miyav miyav arkanızdan aslan kesilir. Genelde ardın sıra tenhada yapılan özürleri tercih ederler olmayan fiyakalarına bilmem ne sürülmesin diye. Dünyanın en tehlikeli insanıdır. Hiçbir şeyle yetinemez, hiçbir şey onu memnun etmez. Kendi dünyası o kadar küçüktür ki koca dünya onu kesmez. Uzak durulması gereken insan tipidir. Kıskançtır bunlar. Bulundukları yer de dâhil olmak üzere çok şeyi hazmedemezler, elindekilerle yetinmesini de bilmezler karşısındaki insanların şartlarını da sindiremezler. Bir laf vardır bilir misiniz? “Yerinde sayanlar çok patırtı eder…” diye.


Yılların vermiş olduğu yaşam serüvenimde nice insanlar tanıdım, bazılarının adını anarken bırak şu hazımsız insanı derken, diğer kıymet verdiğimiz insanlar arayınca saygı duruşunda bulunuruz... İnsan yaşamında güzel iz bırakmalı, ayak oyunu yapmamalı... Kadınsan da erkeksen de mert olacaksın bu hayatta! Tek başına duvar olmasını bileceksin kimsenin eteğinin ardından el sallayıp ahkâm kesmeyeceksin. Sonra alır façanı indirirler aşağı şimdiki olduğu gibi sonra aylak aylak kalırsın. Hazmeden insan onurlu işler yapar, hasımsız insan hainlik yapar... Bu hainlik yapanlar, yılların verdiği ayak oyunu tecrübesi dinozorluğu dolayısıyla akla girip insan caydırmayı, çok sever. Çünkü geri adım atmalısın ki o kişinin ismi ön plana çıksın. Gizli kapaklı görüşme yapıp dost gibi gözüküp, düşmanlarla oturup kalkanlar yüzünden bir türlü belimiz düzelmez. İnsansın beşersin şaşarsın. Ama bu haset insanlar doğuştan naletli meziyetleri ayaklar altında olan insan tipidir. Hırsları uğruna kendini yer bitirir. Gerçeği bildiği halde fetbazlık yapmaya ve oyun oynamaya devam ederler. Sonrada evdeki hesap çarşıya uymayınca çıkar ortaya komik komik reklamlarını yaparlar. En iyi ben bilirim biz de de var bu türünün son örneğinden. Yıllardır yerinde boş boş patırtı yapar durur… (Burada sesli güldüm)


En yakınınızda olabilirler. Zehirlidir. Herkesi de zehirlemek isterler. Hazımsız insan kalbi zehirli olan insandır. Ne yazık ki çok fazladırlar ve ciddiye alındıkça çoğalırlar. O yüzden ciddiye almamak ve gülüp geçmek onları yok etmenin bir yoludur. Ha başarılı olursanız kudururlar kendi kendilerine ölürler orda bir yerde... Midesinde kin haset barındıran insandır. Ne içse sirke etkisi yapar, bakışı, fikirleri, niyetleri sirkedir hazımsız insanın. Kendisi pek matahtır, seçer içimizden birini der ki " bu insan pistir, hakir görülmesi gerekendir, aşağılıktır. Bilmez ki bütün kirli çamaşırları onun bunun elindedir adabından susuyordur vasıflı insan. O sanıyordur ki ben susturdum.


Dahası haddini de bilmez, dostluk nedir bilmez, sanır ki hazımsız insan, dostum dediği onun kulu kölesidir. Öyle somurur, öyle yüreğine kızgın demir basar, gözyaşlarına acımaz. Hayatına müdahale eder, her adımını o belirlemek ister, islerine karışır, kendini bir halt matah biri sanıyor ya. Sanır ki o kurtaracak dostunu, dostunun aklı yok zira. Hayatının en ince ayrıntılarına kadar iner dostunun ve suluk gibi emer, somurur. Dostunun dostlarını seçmeye kalkar. O mide bulandırıcıdır senin dostun olamaz der sevdiğinden ayırmaya çalışır. Tahammülsüzdür. Kıskançtır, haset etmenin son noktasına erişmiş haindir.


Onu bunu bilmem de yenmek hiç de zor değildir bu tip insanları. Çünkü haset, kıskançlık ve fesatlığı çürük elmaya benzetirim için için biter çürür giderler. Kendi kendilerini mahvederler. Allah dost gibi görünen, akraba gibi görünen akrep gibi sokmaya çalışan hazımsız münafık insanlardan korusun hepinizi (Âmin)

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page