top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

SONGÜL GÜNEY ERZURUMLU İLE GÜZELLİĞE DAİR...

Güncelleme tarihi: 14 May 2020

GÜZELLİĞE DAİR…


Mehmet Toprak hastanesi bünyesinde Estetik Klinik işleten Uzman Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Songül Güney Erzurumlu’dan “İğnesiz Mezoterapi” hakkında merak edilen detayları öğrendik.


İğnesiz mezoterapi, elektroporasyon yolu ile açılmaktadır. Elektriksel bir akım ile oluşan mikro kanallar ve polarizasyon yardımıyla deriye geçer. Yapılan çalışmalar da ise iğnesiz mezoterapi sistemi ile iğneli yönteme göre daha homojen bir ilaç uygulaması sağladığı için daha etkili sonuçlar vermiştir. Aslında bu sistem ile ilerlemiş ülkelerde kanserli hastalarının tedavisinde kullanılan kanser ilaçlarının verilebilmesi için kullanılan bir yöntem olarak uygulanmış sonradan ise mezoterapi içerisinde başarılı bir teknik olarak görülerek uygulanmaya başlanmıştır.Cilde nüfuz eden ilaç kokteylleri ile rahat bir şekilde cilt altı yağ dokusuna iner orada yağ hücrelerini yakar ve enerji olarak kullanılır. Kan akımını uyarır, lenf akımını uyararak kollajen yapımı arttırmaktadır. Kullanıldığı alan da selülite bağlı olarak portakal kabuğu görüntüsüne neden olan fibrotik ve bağ dokusu bantları çözülüp cilt altı dokularını rahatlatır. Eriyen yağ dokusu da selüliti azaltmış olmaktadır. Cildin fonksiyonel tabakası olmasından, zengin bir damar yapısı, kıl folikülü sayısı, bağ doku hücreleri sayısına sahip olmaktadır. Uygulama tekniğinde ilaçlar selülitli alanın üzerine plakalar altına özel bir tabaka içerisine konularak uygulanmaktadır. Eski yöntemde ise iğneli mezoterapi de iğneyle selülitli alana ilaç verilmekteydi.

Bugüne kadar mezoterapi de birden fazla enjektör çeşitleri kullanılmıştır. Enjeksiyonlar dermis içine veya dermis altına uygulanmaktaydı. Kullanılan bazı enjektörler doz ayarlı ilaç verebilmek adına tabanca şeklinde kullanılmaktadır. Fakat bu uygulamaların her birinde iğnenin girdiği yerlerde kanama, morarma ve ağrı görülmektedir. Bu problemlerden dolayı birçok hasta tedaviyi yarı da bırakmak zorunda kalmıştır. Diğer ülkelerde daha yeni bir senedir uygulanmaya başlanan iğnesiz mezoterapi yöntemi ile mezoterapi ilaçlarının kokteyli rahatlık ile cilde verilebilmektedir. Bu yöntemde isse elektroporasyonla ilaçlar cilde nüfuz edip, dermise kadar inmektedir.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page