top of page
  • Yazarın fotoğrafıArif Antlı

Sultangazi Belediyesi’nden Girişimci Kadınlara Destek


Sultangazi Belediyesi, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) işbirliği ile Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) tarafından fonlanan ‘Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi’ adlı projeyi hayata geçirdi. İki ayrı atölyede eğitimlerin verildiği proje ile üretilen ürünler SU-MEKAN’da tanıtıldı.


Kadın ve gençleri ön planda tutan projeleri hayata geçiren Sultangazi Belediyesi, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve WALD işbirliği ile anlamlı bir projeye imza attı. ‘Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi’ projesiyle, kadınlara kendilerini geliştirme ve üretici kimliklerini keşfetme fırsatı da tanımış oldu. Alanında uzman eğitimciler, iki ayrı atölyede ev sahibi topluluk ve uluslararası koruma ihtiyacı içindeki kişilerden oluşan kadın katılımcılara uygulamalı eğitimler verdi.


2 Ayrı Atölyede Eğitim

Mutfak atölyesinde kadınlar organik gıda üretimi konusunda eğitim alarak, erişte, nar ve ayva reçeli üretimi gerçekleştirdi. Dikiş atölyesinde ise, içinde bulunduğumuz koronavirüs salgınında yanımızdan ayırmadığımız maskelerin nasıl yapıldığına dair eğitim verildi. Yıkanabilir maske yapmayı öğrenen katılımcılar, ürettikleri ürünlerin satışa sunulmasıyla da aile bütçesine katkıda bulunma fırsatı da elde edecek.


Üretilen Ürünler Sergilendi

Eğitimlerin sonunda üretilen ürünler, Sultangazi Kadın Kültür Sanat ve Mesleki Eğitim Akademisi (SU-MEKAN)’nde tanıtıldı. Sade, karışık, pancarlı, havuçlu ve ıspanaklı erişteler iştah kabartırken, nar ve ayva reçeli görüntüsüyle gözlere hitap etti. Renk renk, desen desen yapılan yıkanabilir maskeler de stantlardaki yerini aldı.

Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile eşi Tuba Dursun, WALD Akademi Direktörü Hülya Alper, UNHCR İstanbul Temsilcisi Selçuk Şatana, Sultangazi Belediyesi kadın meclis üyeleri de SU-MEKAN’daki tanıtım programındaydı. Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, stantları tek tek inceledi. Eline bıçağı alan Başkan Dursun, erişte kesen kursiyerlere eşlik etti.


Başkan Dursun: Kadın istihdamını artırıyoruz

Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, kadınların sosyal ve ekonomik hayatını desteklemek adına çalıştıklarını belirtti. Başkan Dursun; “Kadın istihdamını artırmak ve desteklemek için Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve WALD işbirliği ile ‘Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi’ projesini hayata geçirdik. İki ayrı atölyede 30 kadınımıza eğitimler verdik. Onların aile bütçesine katkıda bulunmaları için üretici kimliklerini ön plana çıkaracak yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

0 yorum

Comments


bottom of page